Aldizkako Ekitaldiak - Fitxa ikusi Atal honi buruz gehiago jakiteko
Bertsolari Txapelketa Nagusia (10. 1989)
Oinarrizko informazioa
- Ekitaldi mota
- Txapelketa
- Hasiera data
- 1989-11-01
- Bukaera data
- 1989-12-17
- Hedadura-mota
- Euskal Herri mailakoa
Parte hartzaileak
- Antolatzaileak
Euskal Herriko Bertsolari Elkartea Euskal Herriko Bertsozale Elkartea - Arduradunak
Murua, Jexux - Parte-hartzaileak
- Aurkezleak
Azkune, Laxaro Mandaluniz, Bernardo - Gai-jartzaile taldea
Azkune, Laxaro Legorburu, Meltxor Mandaluniz, Bernardo Mitxelena, Juan Joxe "Otsua" Olano, Manuel Oteiza, Mariasun Zeberio, Nikolas "Zeberio II" - Epai-mahaia
Aldekoa-Otalora, Anttonmari Arrieta, Joxe Mari Azkoitia, Trino Etxezarreta, Jesus Mari "Izazpi" Garzia, Joxerra Iraola, Rufino Itzaina, Mixel Muniategi, Abel Sarriugarte, Iñaki - Epai-mahaiko idazkaria
Altuna, Juan Mari Arruti, Arantxa Olaskoaga, Fermin - Epai-mahaiko ordezkoa
Baraiazarra, Luis Gabiria, Jose Mari Goikolea, Patxi Mendizabal, Jesus Mari "Bizargorri" Olea, Inozentzio Urroz, Joxe - Txapelduna
Lopategi, Jon
Deskribapena
- Oinarriak
- PARTE HARTZEARI BURUZ:
Euskal Herriko bertsolari guztiek izan duten EHBEk antolatu duen II. Bertsolari Txapelketa honetan parte hartzeko aukera, nahiz aurreko Txapelketa Nagusian lortutako emaitzen bitartez, nahiz bere lurraldeetako Kanporaketa edo Txapelketetan lortutakoen bitartez honetarako Euska Herriko Txapelketa Nagusia 86, Araba-Bizkaiko Txapelketa 87, Gipuzkoako kanporaketa 88 eta Nafarroako Txapelketa 89ko emaitzak kontutan hartu direlarik.
Partaidetzaren osaketa eta erregulaketa, erizpide hauetan oinarriturik egin da:
1. Berrogei bertsolari hartuko dute parte: 1986ko Txapelketa Nagusian Finalerdietara eta Finalera heldu ziren18ak, eta Araba-Bizkaiko Txapelketako 7 hoberenak; Gipuzkoako Kanporaketako 8 hoberenak eta Iparralde-Nafarroako Txapelketako 7 hoberenak.
2. 1986ko Txapelketa Nagusian Finalerdietara heldu zirenak Finalistak ezik Azken-Laurdenetan hasiko dira; Finalera heldu zirenak, Txapelduna eta bigarrena ezik, Finalerdietan hasiko dira; eta Txapeleduna eta bigarrena Finalerako klasifikatuak daude.
PUNTUAKETA ETA SAILKAPENA
Epaimahaikoek ez dute puntuaziorik erakutsi bapatean eta jendeaurrean gero publikatu badira ere. Bertso entzun ala, epaimahaikideek beren puntuazioa idazkariei pasa diete hauen ardura izan delarik batuketak egin eta sailkapena burutzea. Sailkapena egiteko, sistema hau erabili da:
Epaimahaiko bakoitzak emandako puntuazioaren araberako sailkapena egin da; onodres, epaimahaiko bakoitzaren sailkapenean bertsolariak lortutako postuak baturik koefiziente txikiena duenatik handiena duenera sailkatuz burutu dira sailkapen orokorrak. Berdinketa, puntu gehien dituenaren alde erabakiko litzateke.
Faseak
- Bertsolari Txapelketa Nagusia (10. 1989) Azken-laurdenak
- Bertsolari Txapelketa Nagusia (10. 1989) Final-erdiak
- Bertsolari Txapelketa Nagusia (10. 1989) Finala
- Saioak
- Sailkapena
- 1. Jon Lopategi 1886,5
2. Sebastian Lizaso 1845
3. Euzkitze 1851
4. Andoni Egaña 1813,5
5. Jon Enbeita 1798
6. Mikel Mendizabal 1779
7. Imanol Lazkano 1716
8. Iñaki Murua 1664,5
Doinu ekarpen aberatsena: Millan Telleria
Txapelketa Nagusian lehen aldiz parte hartu dutenetan lehen sailkatua: Jokin Sorozabal - Txapelduna
Lopategi, Jon